Telefon Tamirinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mar
24

Cep Telefonu Tamiri, temel elektronik, devre analizi gibi teorik konuların, mobil cihazların şemaları ve servis manualleri üzerine pratik olarak uygulanmasını gerektirir. Donanımsal anlamda kesin başarı elde etmek için ölçme, el becerisi gibi konuların uygulanmasında kararlı olunması şarttır. Elbette yazılımsal anlamda her mobil cihaza yönelik servis yazılımları, boxlar ve kablolar mutlaka öğrenilmeli ve uygulanmalıdır. Her marka ve modele yönelik işletim sistemleri, romlar, boot dosyaları, flashlar, eepromlar ve pmler hakkında çalışma yapılmalıdır.

Tüm bu bilgilere gerektiğinde ulaşabilmek için iyi bir arşiv oluşturulmalı ve güvenliği sağlanan medya ortamlarında saklanmalıdır. Teknik servis malzemeleri ve gereçleri özenle korunmalı belli bir teknik servis düzeni oluşturulmalıdır.

f2_elektronik-kart-imalati

Hızlı servis ve düşük fiyat verebilmek için yazılımsal imkanların (boxların) bize sunduğu adeta MR çekiyormuş gibi alınan bilgiler kullanılmalıdır. Cep telefonu marka ve modelleri arasındaki benzerlikler ve farklar öğrenilmelidir. Bu benzerlik ve farkları avantaja dönüştürmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Servise gelen cihazların geçmişte herhangi bir işlemden geçip geçmediği iyi bilinmelidir. Cihazların arızaları tek bir noktadan veya tek bir nedenden kaynaklanmıyor olabilir. Tüm arızalar müşteriye bildirilmeli ve ona göre müşteri ile görüşülerek teyit edilmelidir. Garantili servis verilecekse, süre ve diğer şartlar müşteriye mutlaka bildirilmelidir.