Sıvı Teması

Cep telefonunuzu yanlışlıkla çamaşır makinesinde mi yıkadınız?

Denize yada Havuz a mı düştü?

Cep telefonunuza yanlışlıkla Kahve, Soda, Soya Soslu vs. mi döküldü?Cep telefonunuzu uzun süre kullandınız ve ter cep telefonunuzu mu etkiledi?Cep telefonunuzu lavabo ya da küvetin içine mi düştü?

  Eğer sıvı temaslı bir cihaza sahipseniz, yetkili servislerinde garanti altında hiçbir işlem yapılmaz. Yetkili servisinde harcanan zaman yüzünden cihazınızda oluşan oksitlenmeler ile onarımı da mümkün olmayacaktır. Ancak, bütün umutlarınızı yitirmiş değilsiniz. Sıvı hasarlı cep telefonları için Ekol Cep Servis var.

Kötü hissetmeyin, bir tek sizin başınıza gelmiyor. Birçok kişinin, cep telefonları tatlı su, tuzlu su, sıvı, alkol, ter, nem etkisi altında kalabiliyor. Zaman içinde bu sıvılara cihazınız duyarlı olabilir ve kısa süreli temas dahi olsa cihazınız farklı arızalar çıkarabilir.

 Sıvı Temaslı Cihaz Nasıl Anlaşılır?

 Sıvı Göstergesi genellikle bataryanızın altında yer alır. Küçük bir kare görünümündeki kırmızı/pembe etiket sıvı aldığına işaret etmektedir. Normal şartlarda beyaz olan bu etiket sıvı teması  sonrasında kırmızı/pembe renge dönmektedir.

Batarya haricinde yine aynı şekilde cihaz içerisinde yer alan kırmızı etiketlerle de sıvı temaslı olduğu anlaşılmaktadır. Bu etiketler dışarıdan görülebilen ve görülemeyen birçok bölümde bulunmaktadır.

Yetkili servisler cihazları açmadan bu etiketlere bakarak cihazınızı garanti dışında tutmaktadırlar.

 İlk Müdahale Her Zaman Önem Taşır:

 Sudan en kısa sürede alın.

Pili çıkarın. Telefonunuzun güç kaynağını kesmek önemli bir ilk adımdır. Telefonun içindeki elektronik devreler suya girildiğinde ıslanır ve bir güç kaynağı varsa en çok zarar bu kaynaktan oluşur. Bu nedenle bataryasını çıkarın, cihazı açmaya çalışmayın.SIM kartınızı ve eğer varsa hafıza kartınızı çıkarın. Kuru bir bezle ıslak gördüğünüz bölümleri kurutun.İmkanınız varsa vakumlu cihazlar ile sıvının emilmesini sağlayın (Örn. Elektrik süpürgesi vb.). Asla saç kurutma makinesi kullanmayın bu nem oluşturacak ve daha kuvvetli bir şekilde oksidasyona neden olabilecektir. Sıvı içerisindeki mineraller cihazınızın elektronik devreleri üzerinde depolanır ve nem sonucu oksidasyona neden olabilir. Bunun yerine, elektrikli süpürge ile 15 dakikaya kadar cihazınızda ulaşabileceğiniz bölgelerdeki sıvıyı çekmesini sağlayın. Bu en hızlı yöntemdir. Ancak, çok fazla vakuma maruz bırakırsanız statik elektrik oluşturabilirsiniz.Cihazınızı emici havlu, peçete vb. üzerinde bekletin. Bu işlemler sonrasında servisimize getirerek cihazınızı koruma altına almamızı sağlamış olursunuz.

 Acil Servis Sıvı Teması Cihazlar İçin Yapılan İşlemler:

 Teknik servis kayıt formu doldurulur. Cihazınızın seri numarası, iletişim bilgileriniz, sıvının cinsi, maruz kaldığı süre gibi detaylı bilgiler alınır.

Acil müdahale için Teknik Servis Bölümümüze aktarılır. Cihaz serviste bekletilmez.Telefon tamamen sökülür. Sıvı temaslı cihazlar için kullandığımız ultrasonik cihazlar ile ulaşamadığınız tüm bölgeler özel temizleme solüsyonları ile temizlenir. Ultrasonik makine ses dalgalarının kullanımı ile çalışır. Tüm oksidasyonu uzaklaştırır. Board üzerindeki tüm çiplerin temiz olması sağlanır. Ultrasonik cihazda kalma süresi; cihazın ne kadar süre sıvıda kaldığı, ne çeşit bir sıvıya maruz kaldığı ve sıvı sonrasında ne kadar sürede servisimize ulaştığına bağlı olarak değişir.Ultrasonik makine sonrasında kurutma odasında kurutulur. Cihaz yeniden monte edilir.Test aşamasında tüm devreler kontrol edilir. Zarar görmüş parçaların tarafınıza bildirimi yapılır. Onayınız sonrasında parça değişimi/onarımı gerçekleşir. Bunları Yapmayın:

Sıklıkla yapılan hatalardan birisi de denize düşen cihazların tatlı su içinde bekletilmesidir. Bu tür bir işlem sonrasında oluşan şiddetli oksitlenme ile cihazın onarım ihtimali hemen hemen mümkün değildir.

Bir diğer hata pirinç içerisinde bekletmektir. Cihazınız için sıvı teması sonrasında servise ne kadar geciktirirseniz onarım ihtimali paralel ölçüde azalacaktır.

 Sıvı, cep telefonunuza bir kanser etkisi gibidir. Parçacıklar ve mineraller cihazınızın herhangi bir bölgesinde oksitlenmelere ve kalıcı hasarlara yol açabilir. Cihazınız sıvı temasında genel olarak kendi kendini kapatır. Ancak bazen çalışır görünen vaziyette tekrar kullanmaya devam ederseniz, zamanla o sıvılar cihazınızı kanser gibi ele geçirir. Örneğin; hoparlöründe ses kaybı ile başlar ve beyaz ekran görünümü ile son bulabilir. Bu süreç birkaç saat içinde olabilir yada birkaç ay içinde de sürebilir.

 Sık Görülen Sıvı Teması Arızaları:

Açılmama,Tuş takımı ve Trackball (joystick) sorunları,Beyaz ekran, ekran üzerinde lekeler (bu lekeler temizleme/kuruma ile giderilemez),Şarj olmaması,Sim kartı okumama,Hoparlörden ses gelmemesi,Ekran (LCD) üzerinde oluşan renk değişimleri/sıvı görünümü vs. Mümkün olan en kısa sürede servisimize getirirseniz sıvı temaslarında kullandığımız özel solüsyonlar ve cihazlarımız ile verilerinizi (telefon rehberi, resimler vs.) koruyabilir ve cihazınızı eski haline getirebiliriz.

 Hiçbir koşulda cep telefonunuzu şarja takmayınız ve açmayınız!

Ekol Cep Servis’te parçalar temin eder ve en güvenli tamiri sunar. Bilgileriniz sizin olduğu kadar bizim içinde önemlidir ve güven altındadır. Bunun için cihazınızı servisimize ulaştırmanız yeterlidir. Kargo hizmetimizden de faydalanabilirsiniz. Cihazınızı gönderirken kısa bir not olarak ‘Acil Servis Sıvı Teması’ ibaresini belirtmeli ve size ulaşabileceğimiz adres ve telefon bilgilerinizi iletmelisiniz.

 Deneyimli Teknik Servis Ekibimiz cihazınızı özel solüsyonlarla detaylı temizliğini yaptıktan sonra arızalı parçaların tespitini yapacak ve onayınız sonrasında cihazınızın onarımını gerçekleştireceklerdir.

Onay vermezseniz herhangi bir ücret talep edilmez.

 Cihazınızı göndermeden önce yapmanız gerekenler:

 1-      Hiçbir şekilde cihazınızı açmaya çalışmayın, şarj etmeyin. Açık durumda ise kapatın. Genellikle sıvıya maruz kalan cihazlar kısa bir süre için çalışmaya devam edecektir. Ancak, cep telefonu içindeki pek çok küçük devre kartlarına ve bileşenleri yanma riskiyle kalıcı olarak zarar vermektedir.

2-      Tuzlu su (deniz), yemek (çorba, sıvı besinler vs.), alkol gibi temas durumunda cihazınızı pirinç, tatlı su vs. gibi ortamlar ile temasından kaçının, kuru ortamda muhafaza edin.

3-      Cihazınızı kargo aşamasında gelebilecek zararlardan korumak için Balonlu poşet, orijinal kutusu vs. gibi muhafaza edecek bir paket ile servisimize gönderin.

4-      Mümkün olan en kısa sürede servisimize gönderimini yapın.

Kargo paketi içine ‘Acil Servis’ başlıklı bir yazı ile size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi mutlaka belirtin.